Nie ma prądu, idę do domu.

Ostatnio głośno jest (a przynajmniej głośniej niż jeszcze pół roku czy rok temu) w mediach o zbliżającym się maksimum aktywności Słońca. Spekulacje, przewidywania, sensacyjne prognozy – niezależnie od tego, która wersja owych przewidywań okaże się prawdziwa, wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyglądałoby życie bez elektryczności, jak  bardzo – odkrywając, konstruując, pracując nad zaawansowanymi technologiami – uzależniamy od nich nie tylko nasz komfort, ale bardzo często nasze istnienie.

Powyższy temat, tak obecnie nagłaśniany, poprowadził i mnie do pewnej refleksji, zadumania – czy jesteśmy w stanie jeszcze funkcjonować bez “cudów techniki”, jak bardzo nas uwiera  nawet ich chwilowy brak…Większość z nas uwiera bardzo, choć niekoniecznie powinien. 

Co robimy, kiedy podczas godzin pracy nagle zabraknie prądu? Przerwa na kawę, pogaduszki, nawet powrót do domu – przecież w takich warunkach nie da się pracować! Nie wyślemy e-maila, nie napiszemy sprawozdania, nie przygotujemy prezentacji – to prawda. Ale może POMYŚLIMY. Pomyślimy, jak napisać e-mail, żeby nie był tylko zbiorem pustych słów, jak przygotować ciekawszą prezentację, jak ułatwić organizację pracy i przygotowanie sprawozdań. Jak pracować lepiej, efektywniej, jak wyjść z rutyny, zaczerpnąć świeżości i nowych pomysłów, dotrzeć do nowej grupy klientów. Idee i innowacje nie rodzą się wyłącznie dzięki śledzeniu wiadomości w internecie, czy przeglądaniu zawartości skrzynki pocztowej. One potrzebują twórczości, nie odtwórczych działań. A twórczość powstaje w naszej głowie, owszem, impulsy z otoczenia są również niezmiernie ważne, jednak elektryczność – już niekoniecznie.

Oczywiście powyższe przemyślenia nie dotyczą sytuacji skrajnej, kataklizmu, który miałby pozbawić elektryczności  tysiące osób na długie dni lub tygodnie, jednak pamiętajmy o tym, że to dzięki ludzkiemu umysłowi powstają wszelkie technologie i ludzki umysł (żywię tą głęboką nadzieję) wciąż je przewyższa.

Tak więc – nie ma prądu, nie idź do domu! Zostań w biurze i oddaj się pracy tego, co masz najcenniejsze – własnego rozumu.

 

Advertisements

About annamajorek

"Duża wiedza czyni skromnym, mała zarozumiałym. Puste kłosy dumnie wznoszą się ku niebu, kłosy pełne ziarna w pokorze chylą się ku ziemi." Caldwell Erskine
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s